toggle

MENU GŁÓWNE

PDF Drukuj Email

REZOLUCJA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI

"Lekcje II Wojny Światowej i Holocaustu", Berlin, 15-17 grudnia 2009

 

Sytuacja na Ukrainie

My, uczestnicy konferencji "Lekcje II Wojny Światowej i Holocaustu", która odbyła się w Berlinie w dniach 15-17 grudnia 2009 r., wyrażamy wielkie zaniepokojenie odradzaniem się antysemityzmu na Ukrainie w związku z wyborami prezydenckimi. Kandydat na prezydenta - burmistrz miasta Użgorod, nie ukrywa swojej nienawiści wobec członków mniejszości narodowych i religijnych, wzywa do zerwania stosunków z państwem Izrael i zaprzecza faktom Holocaustu. W materiałach kampanii innego kandydata, oskarżanego przez konkurentów o żydowskie pochodzenie, podane są dokumenty udowadniające jego rodowód "jako prawdziwego Ukraińca od trzech pokoleń". Podobne dane dotyczą jego żony. Autorzy sławetnych ustaw norymberskich "O obywatelstwie Rzeszy" prawdopodobnie wysoko ocenili by wysiłki ukraińskich polityków do udowodnienia czystości krwi. Ale słowa Juliana Tuwima ", jest krew, która płynie w żyłach i jest krew, która płynie z żył". Nie mamy prawa zapominać lekcji Holocaustu, musimy pamiętać, że nienawiść do Żydów stała się tragedią dla wszystkich narodów świata.

Przedwyborczy  wysyp ksenofobii i antysemityzmu - to naturalny rezultat łańcucha kolejnych kroków obecnych przywódców ukraińskich w sprawie gloryfikacji zbrodniarzy nazistowskich i rewizji wyników II Wojny Światowej. Nadanie tytułu Bohatera Ukrainy nazistowskiemu oficerowi Szuchewyczowi, który uczestniczył w niszczeniu ludności żydowskiej na Ukrainie i w czystkach etnicznych na Polakach, uroczystości na szczeblu państwowym w 100 rocznicę urodzin Stepana Bandery, heroizacja Dywizji  SS "Galizien" - to tylko najbardziej jaskrawe przykłady, jak konsekwentnie obecne władze Ukrainy starają się narzucić swojemu narodowi nową ideologię, próbują podważyć wyroki Trybunału w Norymberdze.

Takie działania będą nieuchronnie prowadzić do narastania tendencji antysemickich w ukraińskim społeczeństwie oraz stwarzają warunki do rozpowszechniania nienawiści rasowej i ksenofobii, nietolerancji, do naruszania praw mniejszości narodowych i ograniczania praw człowieka.

Jest to szczególnie przykre, że dzieje się to na Ukrainie, która doświadczyła wojny i okupacji przez nazistowskie Niemcy, w kraju, który doznał prawie całkowitego zniszczenia swego potencjału gospodarczego w latach 1941 - 1944, stracił na frontach II Wojny Światowe miliony swoich synów i córek. W kraju, gdzie żyją tysiące świadków i uczestników wojny, którzy wytrwale walczyli z nazistami nie tylko o niepodległość swojej ojczyzny, ale także o niezależność całej Europy!

 

My, przedstawiciele 25 krajów, różnych narodowości i wyznań, w tym przedstawiciele wielu organizacji społecznych Ukrainy, zwracamy się do wszystkich kandydatów na prezydenta, do wszystkich ukraińskich partii politycznych i bloków, z apelem:

• zrezygnujcie z antysemickiej i antyizraelskiej retoryki w trakcie kampanii wyborczej;

• przestańcie gloryfikować zbrodniarzy nazistowskich i ich wspólników, kolaborantów.

• zaniechajcie prób rewizji historii II Wojny Światowej i podważania wyroków Trybunału w Norymberdze.

 

Zwracamy się do narodu Ukrainy z apelem, aby nie dopuścił do zakorzenienia nazizmu w swoim kraju, aby zapobiegł jego rozwojowi w postaci agresywnego nacjonalizmu i konfrontacji ze społecznością międzynarodową.

http://wcrj.org/resolution/detail.php?ID=714

[tłum. W. Tokarczuk]

 

Zegar

Kto jest teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3
mod_vvisit_counterWczoraj19
mod_vvisit_counterW tym tygodniu123
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu147
mod_vvisit_counterW tym miesiącu453
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu543
mod_vvisit_counterWszystkie dni52075

Online (przez ostatnie 20 minut): 3
Twoje IP: 54.156.93.60
,
Dzisiaj: Wrz 23, 2017