toggle

MENU GŁÓWNE

PAMIĘĆ KRESÓW - Polityka historyczna
ROSYJSCY ŻYDZI PROTESTUJĄ PRZECIWKO ODRADZANIU SIĘ FASZYZMU NA UKRAINIE, LITWIE, ŁOTWIE I W ESTONII PDF Drukuj Email

Kresowianin Pan Wiesław Tokarczuk zwrócił uwagę na ciekawe wystąpienie Prezesa Światowego Związku  Rosyjskich Żydów – B. I. Spiegla – na odbywającej się w dniach 15-17 grudnia w Berlinie międzynarodowej konferencji LEKCJE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ I HOLOCAUSTU. Oto fragmenty tego wystąpienia (druga część w tłumaczeniu W.Tokarczuka)

 

Jeszcze w 1946 roku Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze potępił nie tylko hitlerowskich przestępców, ale również nazwał nazizm ideologią przestępczą i zakazał działalność hitlerowskiej partii […]. Wiele postanowień procesu norymberskiego stało się podstawą powojennej społeczno-politycznej moralności i nowoczesnego prawa międzynarodowego: nieprzedawnianie przestępstw przeciw humanitaryzmowi, uznanie za przestępcze wszystkich esesowskich formacji, uznanie obecności w planach nazistów  «ostatecznego rozwiązania problemu żydowskiego», zakazanie działalności wszystkich hitlerowskich organizacji itd.

Więcej…
 
**** Dr Lucyna Kulińska (WNSS Kraków)**** Tragiczne wydarzenia polsko-ukraińskie lat 1939-1947 w świadomości współczesnych Polaków Drukuj Email

[Tekst zamieszczam dzięki uprzejmości jego Autorki]

„Uznając prawo innych narodów do upominania się o swoje krzywdy dopuściliśmy do przemilczania i zapominania tych, których polski naród doznał od swych sąsiadów i mniejszości etnicznych”.

Lucyna Kulińska

Fakt zamordowania i doprowadzenia do śmierci w wyniku wypędzenia dziesiątek i setek tysięcy kresowych Polaków przez ukraińskich nacjonalistów w latach drugiej wojny światowej jest jednym z najbardziej dramatycznych, ale i nieprzebadanych przez naukowców zagadnień naszej najnowszej historii.

Kto nie wywodzi się z rodziny dotkniętej tą tragedią, nie miał prawie żadnych szans na uzyskanie rzetelnych informacji na ten temat. Dobrym przykładem może być tu sama autorka, pochodząca z krakowskiej rodziny, niezwiązanej z tragedią Kresów, ale absolwentka dobrego krakowskiego liceum o profilu humanistycznym, a następnie kierunku historia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mimo kolejnych lat historycznej edukacji pierwsze informacje o prawdziwych rozmiarach i okrucieństwie zbrodni popełnionych na Wołyniu, Podolu i Polesiu uzyskała dopiero po doktoracie, kiedy przypadkowo w latach 90-tych odnalazła w archiwach CA MSWiA dokumenty traktujące o tych wydarzeniach. Konsekwentne odcinanie kolejnych pokoleń Polaków od wiedzy o tragedii przodków trwa w Polsce do dziś, a zmiana ustrojowa niestety nie odwróciła tej tendencji.

Więcej…
 
PROWOKACJA UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW PDF Drukuj Email

Środowiska ukraińskich nacjonalistów od dawna zabiegają o to, aby wynieść na ołtarze arcybiskupa greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, którego społeczność Kresowian jednoznacznie potępia jako hitlerowskiego kolaboranta oraz człowieka ponoszącego moralną i polityczną współodpowiedzialność za bestialskie mordy dokonywane przez Ukraińską Powstańczą Armię na terenie Kresów Wschodnich II RP; mordy – dodajmy – należące do najbardziej okrutnych aktów ludobójstwa w dziejach nowożytnej Europy. Beatyfikacja Szeptyckiego stanowi dla nacjonalistów symboliczne usankcjonowanie poczynań UPA. Nie szczędzą więc sił, aby zrealizować swe dążenie. Jako istotne zadanie traktują „udeptywanie” świadomości Polaków, bo z tej właśnie strony – słusznie zresztą – obawiają się stanowczego sprzeciwu.

Więcej…
 
UCHWAŁA SEJMU PDF Drukuj Email

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 15 lipca 2009 r.

w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich

W lipcu 2009 roku mija kolejna – 66. rocznica rozpoczęcia przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Kresach II Rzeczypospolitej tzw. antypolskiej akcji – masowych mordów o charakterze czystki etnicznej i znamionach ludobójczych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pomordowanym Rodakom i obywatelom polskim innych narodowości oraz członkom Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli dramatyczną walkę w obronie polskiej ludności cywilnej, i przywołuje bolesną pamięć o ukraińskich cywilnych ofiarach.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szczególne uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy często z narażaniem własnego życia pomagali i ratowali swych polskich sąsiadów.

Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych w imię lepszej przyszłości i porozumienia narodów naszej części Europy, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców (podkreśl. - L.J.).

 

Marszałek Sejmu: B. Komorowski

 
Fałszowanie historii PDF Drukuj Email

Na temat sposobów zafałszowywania historii na przykładzie manipulacji dokonywanych przez Romana Drozda (rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku, prezesa Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego) oraz jego imiennika  (adiunkta w Akademii Pomorskiej) zob.:

Roman Drozd - dyrygent historii

O innych manipulatorach zob.:

Kłamcy i demagodzy

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3

Zegar

Kto jest teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj27
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tym tygodniu39
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu134
mod_vvisit_counterW tym miesiącu503
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu543
mod_vvisit_counterWszystkie dni52125

Online (przez ostatnie 20 minut): 1
Twoje IP: 107.22.118.242
,
Dzisiaj: Wrz 25, 2017