toggle

MENU GŁÓWNE

PAMIĘĆ KRESÓW - Analizy i refleksje
NAJBRUDNIEJSZE KARTY POWOJENNEJ HISTORII PDF Drukuj Email

Maria Jazownik

Leszek Jazownik

  

W 1998 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął uchwałę umożliwiającą odtajnienie części akt Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i wywiadu wojskowego armii USA na temat zbrodni nazistowskich oraz wysiłków aliantów, zmierzających do zlokalizowania i ukarania zbrodniarzy wojennych. Powołana w tym celu grupa niezależnych badaczy, pracująca pod kierunkiem Archiwum Państwowego USA, udostępniła ponad 8 milionów stron dokumentacji. Na tej podstawie przygotowane zostało opracowanie Wywiad USA i Naziści (U.S. Intelligence and the Nazis). W latach 2005-2007 CIA przyjęła bardziej liberalną interpretację zapisów ustawowych, co pozwoliło na stopniowe odtajnianie dalszych kilku tysięcy stron dokumentacji, której poza tą instytucją wywiadowczą nikt wcześniej nie widział. Odwołując się do niektórych spośród nowo ujawnionych akt, profesorowie Richard Breitman i Norman J. W. Goda opracowali w 2010 roku syntetyczny raport, zatytułowany Cień Hitlera (Hitler’s Shadow), w którym ukazują rolę zachodnich służb wywiadowczych w ochranianiu zbrodniarzy wojennych i wciąganiu ich do współpracy. Ostatni, piąty rozdział raportu amerykańskich uczonych traktuje o współdziałaniu wspomnianych służb z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Spróbujemy tu przybliżyć najważniejsze ustalenia zawarte w tym interesującym opracowaniu.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Zob. także:

135 tortur i okrucieństw stosowanych przez terrorystów OUN-UPA na ludności polskiej Kresów Wschodnich

***

 
DR LUCYNA KULIŃSKA (ADIUNKT WH AGH KRAKÓW)*** LUDOBÓJSTWO POLSKIEJ LUDNOŚCI KRESOWEJ - FENOMEN DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ CZY ZBRODNICZY PLAN UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW Drukuj Email

[Tekst zamieszczam dzięki uprzejmości jego Autorki]

Trzeba krwi, dajmy morze krwi, trzeba terroru, uczyńmy go piekielnym [...] Mając na celu wolne państwo ukraińskie, idźmy doń wszystkimi środkami i wszystkimi szlakami. Nie wstydźmy się mordów, grabieży i podpaleń. W walce nie ma etyki.

Mychajło Kołodzinśkyj [Kołodziński]

Kiedy pytamy Ukraińców, dlaczego nacjonaliści ukraińscy dokonali ludobójstwa Polaków, większość z nich ma gotową odpowiedź: doszło do mordu, bo chcieliśmy mieć własne państwo, a Polacy w tym przeszkadzali. Na dodatek lekceważyli i źle traktowali ludność ukraińską. Nie wchodząc w spór, czy eksterminacja narodów zamieszkujących wspólne, kresowe terytorium, była dopuszczalna, warto zastanowić się nad zarzutami stawianymi Polakom. Czy władze wykluczały istnienie ukraińskiego państwa? Czy rzeczywiście po odzyskaniu niepodległości gnębiły ludność ukraińską? Dlaczego takich zachowań nie dopuszczały się inne, licznie zamieszkujące Rzeczpospolitą mniejszości, np. Białorusini?

Władze odrodzonej Polski nie były przeciwne samodzielnemu państwu ukraińskiemu. W jego budowie za Zbruczem upatrywały ważnego czynnika bezpieczeństwa państwa. Piłsudski od początku realizował program mający na celu rozczłonkowanie Rosji i odsunięcie jej od granic polskich. Były to koncepcje „prometejskie”, czy koncepcje „międzymorza”. Ale żaden z wariantów terytorialnych nie zakładał oddania Ukraińcom Lwowa, ani żadnej części Małopolski Wschodniej.

Trudno stawiać młodemu państwu zarzut, że nie godziło się na utworzenie w swoich granicach bliżej niedookreślonego i zanarchizowanego bytu politycznego, na dobrowolne oddanie terenu zamieszkałego w dużym procencie przez Polaków, ze zdecydowanie polską infrastrukturą, nieruchomościami i własnością ziemską. Z takich ziem i jego polskich mieszkańców nie można było, tak po prostu, zrezygnować. Tym bardziej, że istniało realne zagrożenie szybkiego włączenia ich do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Czy jednak aby na pewno? W tym kontekście Wołyń budzi więcej wątpliwości, szczególnie, gdy analizujemy aprobowaną przez władze sanacyjne ukrainizacyjną działalność Henryka Józewskiego.

Niestety nie powiodły się do końca polskie usiłowania cywilizacyjnego podźwignięcia ziem kresowych. Okazało się to niemożliwe w tak krótkim czasie i na terytorium wstrząsanym ciągłymi zamieszkami, podpaleniami i zamachami terrorystycznymi. Nasilający się z latami szowinizm ukraiński zniszczył skutecznie wszystkie podejmowane przez władze próby rozwiązania problemów politycznych i gospodarczych dzielnic wschodnich. To była – jak twierdzi Czesław Partacz – wręcz wojna wypowiedziana Polsce i Polakom przez rodzący się ukraiński integralny nacjonalizm, czyli ukraińską odmianę faszyzmu. Polacy – ludzie cywilizacji łacińskiej, do tego w większości liberałowie, nie mieli możliwości jej wygrać, ani nawet powstrzymać. Polska nie miała na to środków ani ducha. Uciekać się zaś do metod przeciwnika nie chciała. Należy też uznać za błąd brzemienny w konsekwencje, że tylko część ludności ukraińskiej wykorzystała krótki, dwudziestoletni okres wspólnego bytowania w ramach Rzeczypospolitej do nauki samorządzenia i podnoszenia poziomu cywilizacyjnego wspólnych województw. Ich anarchizowanie, w dużej mierze finansowane przez państwa sąsiednie, było bowiem dla wszystkich zjawiskiem niekorzystnym. Winę za taki stan rzeczy ponosili zarówno Ukraińcy, jak i Polacy.

Zarzut, że państwo utrudniało, czy wręcz uniemożliwiało rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy ukraińskiej mniejszości w świetle dostępnych źródeł uznać trzeba za absurdalny. Można bez trudu udowodnić, że warunki społecznego i ekonomicznego rozwoju stworzone Ukraińcom były na tle państw ościennych bardzo przyzwoite. Wystarczy wspomnieć spektakularny rozwój spółdzielczości ukraińskiej w Polsce, bardzo dużą liczbę ukraińskich organizacji społecznych i placówek kulturalnych, istnienie ukraińskiego szkolnictwa (w tym prywatnego), ukraińskich posłów i senatorów z wicemarszałkiem Sejmu. Innym czynnikiem świadczącym o normalnym bytowaniu i braku prześladowań narodowościowych jest bardzo wysoki przyrost naturalny ludności ukraińskiej w całym okresie międzywojennym.

Wszystko to dowodzi, że ukraińscy obywatele Rzeczypospolitej mieli możliwość realizowania swych aspiracji narodowych. Jednak pokojowa, ewolucyjna droga była dla szowinistów ukraińskich i rosnącego grona ich sympatyków za długa i za żmudna, słowem – nie do przyjęcia. Natchnieni sowiecką ideą rewolucji, postanowili przyśpieszyć procesy historyczne. Dokonywali tego jednak z pogwałceniem prawa polskiego i wszystkich zasad prawa międzynarodowego. Nie mieli państwu nic do zaoferowania, a żądali, by Rzeczpospolita oddała im cztery województwa kresowe z całą infrastrukturą, zaś nieukraińskich mieszkańców – zabrała sobie gdzie indziej.

Członkowie organizacji terrorystycznych działających na terytorium Polski: Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO), a potem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) współpracując z wrogimi sąsiadami Polski i klerem greckokatolickim dokonali w krótkim czasie dramatycznych spustoszeń moralnych, najpierw w umysłach ukraińskiej młodzieży, a potem u większości Ukraińców. Tymczasem dziś obrońcy skrajnego ukraińskiego nacjonalizmu uważają terrorystyczne działania OUN-UPA w międzywojniu, a potem w czasie II wojny światowej za zjawiska wyjątkowe i odosobnione, za które winę ponoszą „inni”, „obcy”, „panowie” itp. czyli Rosjanie, Niemcy, Polacy, czy wreszcie okoliczności. Twierdzą oni, że masowych, okrutnych mordów, może dopuścić się każdy naród. Nie jest tak do końca. Bowiem w omawianym wypadku tak drastyczne metody stosowane były od wieków.

Ukraińska ideologia etnicznej nienawiści i zaboru ma długą i mroczną tradycję. Wystarczy zajrzeć do dzieł literatury ukraińskiej, odwołującej się do etosu kozaczyzny.

Rozpocznijmy od ukraińskiego hymnu „Szcze ne wmerła Ukraina”- znajdziemy tu zwrotkę:

Nałewajko, Zalizniak i Taras Triasiło

Z domowyny kłyczut nas na świateje diło

Więcej…
 


Zegar

Kto jest teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tym tygodniu40
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu134
mod_vvisit_counterW tym miesiącu504
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu543
mod_vvisit_counterWszystkie dni52126

Online (przez ostatnie 20 minut): 2
Twoje IP: 107.22.118.242
,
Dzisiaj: Wrz 25, 2017