toggle

MENU GŁÓWNE

PAMIĘĆ KRESÓW - Aktualności
Pisma Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich PDF Drukuj Email
 

Pisma Patriotycznego Związku Organizacji

Kresowych i Kombatanckich

18 lutego br. Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich z siedzibą w Warszawie wystosował cztery pisma:

1. Apel do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o zniesienie Uchwały …. z dnia 3 sierpnia 1990r. w sprawie akcji „Wisła”.

2. Petycję do Premier Ewy Kopacz z wnioskiem o ułatwienie przedstawicielom mniejszości ukraińskiej w Polsce powrotu na Ukrainę w celu świadczenia obowiązków na rzecz obronności ich kraju.

3. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Zbigniewa Bujaka przestępstwa, polegającego na nawoływaniu do wszczęcia wojny napastniczej.

4. Powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez syjonistyczną organizację Ruch Odrodzenia Narodowego Żydów przestępstwa, polegającego na publicznym znieważaniu i niszczeniu polskiego godła.

 

Wszystkie pisma poniżej:

Więcej…
 
LISTY OTWARTE I PETYCJE KRESOWIAN PDF Drukuj Email

Maria i Leszek Jazownikowie

  

Przedstawiciele środowisk kresowych żywo reagują na aktualne wydarzenia polityczne i społeczne. Częstokroć wyrażają swe stanowisko w postaci listów otwartych i petycji, adresowanych do reprezentantów polskich i zagranicznych instytucji państwowych. Od początku stycznia sformułowano kilka tego rodzaju wypowiedzi o charakterze interwencyjnym.

 

1. Apel do Posłanek i Posłów o podjęcie działań w sprawach kresowych[1]

Do Posłanek i Posłów Sejmu Rzeczypospolitej, których aktualne adresy internetowe udało się ustalić, przesłana została informacja o listach otwartych, skierowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Edukacji Narodowej (informowaliśmy o nich Czytelników we wcześniejszych numerach pisma). Informacji tej towarzyszył apel, aby problemy podnoszone przez sygnatariuszy pism stały się przedmiotem interpelacji poselskich, a także innych działań, które pozwolą:

Więcej…
 
LIST OTWARTY KRESOWIAN DO MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI PDF Drukuj Email
Wrocław, 09

Maria Jazownik

Leszek Jazownik

 

Środowiska kresowe wystosowały do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego list otwarty, w  którym sformułowały kilka pytań dotyczących przede wszystkim stosunku państwa polskiego do kwestii ścigania zbrodniarzy wojennych należących do UPA i odpowiedzialnych za ludobójstwo dokonane w latach II wojny światowej na dawnych Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Pytania te Kresowianie przedstawili w kontekście przepisów prawa polskiego oraz prawa międzynarodowego. Szczególny ich niepokój budzą zmiany w polskim prawie z roku 1997, w których świetle najprawdopodobniej UPA wykluczona została spośród organizacji zbrodniczych o charakterze przestępczym.

Więcej…
 
SEJM SOBIE- MEN SOBIE PDF Drukuj Email

Maria i Leszek Jazownikowie

 

Środowiska kresowe zdążyły się już przyzwyczaić do tego, że nie znajdują nawet cienia sympatii ze strony kolejnych ekip rządowych, które chęć upamiętniania ofiar ludobójstwa dokonanego przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej  Armii  traktują jako zamach na dobrosąsiedzkie stosunki z Ukrainą, a co gorsza – zamach na EURO 2012 i cały związany z nim geszeft. Przedstawicielom tych środowisk trudno jednak pogodzić się z jaskrawymi przejawami lekceważenia obowiązującego w Polsce prawa. W ostatnich dniach wystosowali więc w tej sprawie

 Pobierz cały artykuł (PDF)

Więcej…
 
KORESPONDENCJA KRESOWIAN Z MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ PDF Drukuj Email

Maria i Leszek Jazownikowie

 

W artykule Sejm sobie - MEN sobie zamieszczonym w grudniowym numerze „Nad Odrą” (2010, nr 11-12) informowaliśmy Czytelników o liście otwartym środowisk kresowych do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Miło nam poinformować, że na list ten Minister Katarzyna Hall udzieliła obszernej odpowiedzi. Stwierdziła m.in.:

nawiązując do […] listu otwartego dotyczącego uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2009 r. w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich przedstawiam następujące wyjaśnienia.

 Pobierz cały artykuł (PDF)

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Zegar

Kto jest teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tym tygodniu40
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu134
mod_vvisit_counterW tym miesiącu504
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu543
mod_vvisit_counterWszystkie dni52126

Online (przez ostatnie 20 minut): 2
Twoje IP: 107.22.118.242
,
Dzisiaj: Wrz 25, 2017