toggle

MENU GŁÓWNE

PAMIĘĆ KRESÓW - Łężyca
Film dokumentalny "Prawo do prawdy" PDF Drukuj Email

Film dokumentalny Prawo do prawdy

Scenariusz, reżyseria i zdjęcia – Maria Jazownik, Leszek Jazownik, Krzysztof Wołczyński
Montaż i realizacja – Joanna Jazownik
Muzyka (motyw przewodni) – Eugeniusz Banachowicz oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii
Zielonogórskiej pod dyrekcją prof. Czesława Grabowskiego
Łężyca 2013

Bezpośrednio z Zieloną Górą sąsiaduje niewielka miejscowość o nazwie Łężyca (dawniej: Łężyce). Jej stara część w większości zasiedlona została po wojnie przez ekspatriantów ze wsi Gniłowody, leżącej na terenie powiatu podhajeckiego w dawnym województwie tarnopolskim. Najstarsi mieszkańcy dobrze pamiętają lata wojny, kiedy z rąk ukraińskich nacjonalistów ginęli członkowie ich rodzin, sąsiedzi i znajomi. Na podstawie relacji byłych gniłowodzian udało się odtworzyć przebieg okrutnych wydarzeń oraz ustalić listę ofiar. Film Prawo do prawdy ukazuje tragiczne dzieje mieszkańców kresowej wioski, począwszy od okresu międzywojennego, aż do czasu ich przybycia do Łężycy w 1945 roku. Przedstawia on także wysiłki gniłowodzian oraz ich potomków służące upamiętnieniu ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

Tryb LightBox Pobierz Osadź Osadź na swojej stronie

 
Z GNIŁOWÓD DO ŁĘŻYCY PDF Drukuj Email

Z Gniłowód do Łężycy /książka do pobrania w PDF-e/

Autorzy: Maria Jazownik, Leszek Jazownik, Krzysztof Wołczyński (Zielona Góra 2013).

Bezpośrednio z Zieloną Górą sąsiaduje miejscowość o nazwie Łężyca. Jej stara część w większości zasiedlona została po wojnie przez byłych mieszkańców wsi Gniłowody, leżącej na terenie dzisiejszej Ukrainy. Przybyli tu oni transportem ze Wschodu w sierpniu 1945 roku. Ich podroż trwała około trzy miesiące. Wraz z całym niewielkim dobytkiem, na który składały się głownie tobołki z odzieżą i pościelą, garnki i worki z resztkami zboża oraz nieliczne zwierzęta domowe, jechali na Ziemie Zachodnie wagonami towarowymi. Część z nich znalazła się w wagonach krytych, inni na wierzch wagonów, jakimi dziś przewozi się węgiel, zarzucili deski i podróżowali na prowizorycznie skleconych legowiskach. Transport, złożony z mieszkańców kilku sąsiadujących wiosek, wyruszył z Kozowej i dotarł pierwotnie do Kędzierzyna-Koźla. Tu część przesiedleńców skierowana została na Pomorze Zachodnie i zamieszkała w Zielinie oraz w Mieszkowicach. Pozostali wysadzeni zostali na dworcu w opustoszałej jeszcze wówczas Zielonej Górze.

Wkrótce minie 70 lat od czasu, gdy gniłowodzianie przybyli na Ziemie Zachodnie. Dziś pozostała ich zaledwie garstka. Postanowiliśmy prześledzić losy tych ludzi w przeświadczeniu, że ich jednostkowe doświadczenia znakomicie odzwierciedlają dzieje znacznej części naszego Narodu.

/Ze Wstępu/

POBIERZ CAŁY TEKST (PDF)

Wszystkich Czytelników, którzy mogliby uzupełnić naszą książkę, skorygować zawarte w niej informacje lub wzbogacić ją o nowe fotografie, dokumenty i mapy, uprzejmie proszę o kontakt mailowy:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Wmurowanie urny - VIDEO PDF Drukuj Email

Za udostępnienie części materiałów filmowych bardzo dziękuję Panu Krzysztofowi Wołczyńskiemu. 

 

CHÓR I RECYTATORZY

Tryb LightBox Pobierz Osadź Osadź na swojej stronie

Proszę rozwinąć artykuł aby obejrzeć dalsze filmy: 

Więcej…
 
Spektakl - wspomienie o Gniłowodach PDF Drukuj Email

Maria Jazownik

Fragmenty spektaklu „Krawiec z Inverness”

Tryb LightBox Pobierz

 

[Matthew Zajac, The Tailor of Inverness (Krawiec z Inverness). Dogstar Theatre Company (Inverness, Szkocja). Reżyseria: Ben Harrison. Scenografia i kostiumy: Ali Maclaurin. Światło: Kai Fischer. Wideo: Tim Reid. Muzyka (skrzypce): Jonny Hardie i Gavin Marwick. Wykonanie: Matthew Zajac].

 

 ­– Kim ja właściwie jestem?… Ukraińcem? – pyta i zakłada na ramię żółto-niebieską opaskę. – Rosjaninem? – przypina do koszuli naszywkę Ostarbeitera. – Polakiem? – zakłada opaskę w bieli i czerwieni. Następuje chwila ciszy, po czym wyjmuje z pudełka gwiazdę Dawida… – Pochodzę z Gniłowód… A także z setki innych miejsc!

Więcej…
 
ODSŁONIĘCIE W ŁĘŻYCY KOŁO ZIELONEJ GÓRY POMNIKA OFIAR LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH PDF Drukuj Email
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY

Maria Jazownik

 

ODSŁONIĘCIE W ŁĘŻYCY KOŁO ZIELONEJ GÓRY POMNIKA

OFIAR LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH

 

14 października br. w miejscowości Łężyca, położonej ok. 3 km od Zielonej Góry, odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika wzniesionego w hołdzie ofiarom ludobójstwa dokonanego w latach 1939-1947 przez OUN-UPA w Gniłowodach (dawny powiat podhajecki, województwo tarnopolskie) oraz w innych miejscowościach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Na czterech obeliskach upamiętnione zostały nazwiska 60 osób, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, a także umieszczone zostały okolicznościowe inskrypcje. Napis główny głosi:                    

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Zegar

Kto jest teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tym tygodniu40
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu134
mod_vvisit_counterW tym miesiącu504
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu543
mod_vvisit_counterWszystkie dni52126

Online (przez ostatnie 20 minut): 2
Twoje IP: 107.22.118.242
,
Dzisiaj: Wrz 25, 2017