toggle

MENU GŁÓWNE

Artykuły
POZA OFICJALNĄ WIZJĄ NAJNOWSZEJ HISTORII POLSKI PDF Drukuj Email
Maria Jazownik
Leszek Jazownik

Oficjalna wizja ostatnich trzech dekad naszej historii jest powszechnie znana. Od wielu lat mass media metodycznie wdrukowują ją w naszą świadomość. Główni bohaterowie tej historii zajmują prestiżowe stanowiska społeczne, ich nazwiska nie schodzą więc z pierwszych stron gazet. Jednakże oprócz historii oficjalnej istnieje także inna, zdecydowanie od niej odmienna. O jej bohaterach – choć w przeszłości odegrali kluczową rolę – nie chce się pamiętać. Tymczasem warto wsłuchać się w ich narrację, gdyż umożliwia ona głębsze rozumienie naszej współczesności.

Pobierz cały artykuł (PDF

Więcej…
 
UMIEJMY CIESZYĆ SIĘ WOLNOŚCIĄ I KOMOROWSKIM BRONISŁAWEM PDF Drukuj Email

Maria Jazownik

Leszek Jazownik 

 

Odbywające się na Placu Zamkowym uroczystości związane z obchodami 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały charakter podniosły. Przybyli oficjele. Były przemówienia i ordery. Odbyła się parada wojskowa, uświetniona dodatkowo (aczkolwiek nie wiedzieć dlaczego) góralskimi hołubcami. Oddano salut armatni. Nie dopisało tylko społeczeństwo. Tłum nie wyległ na ulice, nie udzielił mu się radosny nastrój urzędników państwowych. Okoliczność ta zaważyła na centralnym punkcie uroczystości, który stanowiło wystąpienie Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Bronisław Komorowski, przemawiając do Pani Prezydentowej, marszałków obu izb, członków rządu oraz niewielkiej grupy obserwatorów, najwidoczniej poczuł się dotknięty tym, że społeczeństwo zbojkotowało uroczystości, postanowił więc udzielić mu lekcji patriotyzmu. Z wyraźną aluzją do współczesności podkreślał, iż w okresie Sejmu Wielkiego istnieli oświeceni patrioci, którzy – wykrzesawszy z siebie reformatorski entuzjazm – dążyli do modernizacji kraju, oraz przeciwnicy reform, którzy – nie dostrzegając potrzeby unowocześniania państwa – doprowadzili do jego upadku. W kontekście tej aluzji Komorowski podjął polemikę z Polakami śpiewającymi: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!”. Prezydent mówił:

Dzisiaj boli serce, gdy słyszy się te święte dla Polaków słowa śpiewane przeciwko współczesnej, przecież wolnej, przecież naszej Polsce. Tym głośniej i radośniej powinniśmy śpiewać w dniu dzisiejszym: ojczyznę wolną pobłogosław, Panie[1].

Pobierz cały artykuł (PDF

Więcej…
 


Zegar

Kto jest teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tym tygodniu40
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu134
mod_vvisit_counterW tym miesiącu504
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu543
mod_vvisit_counterWszystkie dni52126

Online (przez ostatnie 20 minut): 2
Twoje IP: 107.22.118.242
,
Dzisiaj: Wrz 25, 2017