Od zaledwie paru dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ujęto aż sto osiemdziesiąt trzy miejsc, a więc określony fragment rejonów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. W oparciu o opinie polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się pośród nich grupa, która od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Oprócz tego rząd sygnalizował też zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, kiedy w przypadku istotnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Tymczasem zarządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Stwierdził też, że białoruskie państwo podporządkowane obecnie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, organizuje wielką operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Ponadto wskazał, iż białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz